О веб платформи

Веб платформа Ресурсни центри у Републици Србији је резултат заједничких напора Министарства просвете, Завода за унапређивање образовања и васпитања, УНИЦЕФ-а у Србији, уз подршку Европске уније, на даљем унапређивању инклузивног образовања и додатне образовне подршке деци и ученицима којима је она потребна.

Посебан фокус стављен је на инклузивно образовање деце са сметњама у развоју. Стога ова платформа садржи низ информација о асистивној технологији, која за децу и ученике са сметњама у развоју представља изузетно значајан алат за њихово пуно укључивање у васпитно образовни процес, учешће, квалитетно учење и школовање у инклузивном окружењу у разноврсној вршњачкој групи. Платформа садржи и информације о ресурсним центрима у Србији, као значајном механизму подршке образовању деце из осетљивих група, посебно деце са сметњама у развоју.

Платформа садржи и низ корисних материјала о инклузивном образовању, додатној образовној подршци деци и ученицима којима је она потребна, асистивној технологији, услугама ресурсног центра, и другим темама од значаја за реализацију инклузивног образовања.

Платформа садржи Каталог асистивне технологије , који се редовно ажурира новим расположивим производима. Поред Каталога АТ у Републици Србији, платформа садржи и ЕАСТИН каталог АТ , који заинтересованим странама, а посебно професионалцима, може бити од помоћи за разматрање нових решења за подршку инклузивном образовању деце са сметњама у развоју.

Посебан део намењен је ресурсним центрима, са базом података о расположивости АТ и могућностима уступања ученицима. Ресурсни центри постају библиотеке асистивне технологије и правовремена размена информација о доступности АТ производа омогућава да ученици којима је АТ потребна благовремено добију најоптималнији производ.

Веб платформа настала је у оквиру пројекта „Унапређени равноправни приступ и завршавање предуниверзитетског образовања за децу којој је потребна додатна образовна подршка – Учимо сви заједно“, који су у периоду од јуна 2021. до децембра 2024. године реализовали Министарство просвете и УНИЦЕФ, уз подршку Европске уније.